Q&A

1. Jaki teren obejmują nasze działania?
Rad Dom - zajmujemy się sprzedażą nieruchomości na terenie Radomia.

Natomiast jeżeli nieruchomość znajduje się w innym rejonie, a Sprzedający chciałby nawiązać z nami współpracę, to także serdecznie zapraszamy do kontaktu. W naszej ofercie posiadamy dodatkowo nieruchomości z poza naszego rejonu. Są to oferty Klientów, z którymi już wcześniej współpracowaliśmy i ponownie nawiązali z nami współpracę lub z polecenia.


2. Czy nasze biuro nieruchomości przyjmuje każdą nieruchomość do sprzedaży?
Przyjmujemy przede wszystkim te nieruchomości, które nie posiadają wad prawnych. W sytuacji, kiedy Sprzedający potrzebuje pomocy 
w "wyprostowaniu" sytuacji prawnej, związanej z nieruchomością , Rad Dom dodatkowo dysponuje takim wsparciem, co jest indywidualnie ustalane w warunkach współpracy.

Dla Rad Dom istotne jest określenie realnej wartości nieruchomości, akceptowanej przez Sprzedającego. Realną wartość określa cena transakcyjna lub zbliżona do ceny transakcyjnej, np. cena transakcyjna wynosi 5-6 zł/m2. W momencie, kiedy Sprzedający proponuje cenę 9-10 zł/m2, jest ona ceną zawyżoną (ceną ofertową).

Wyjątek może stanowić nieruchomość, który jest jedyna w swoim rodzaju, unikatowy, lub bardzo wysokim standardzie. Jednak Właściciel takiej nieruchomości powinien mieć świadomość, że okres oczekiwania na klienta będzie wydłużony, w porównaniu do standardowych nieruchomości dla danego rejonu. 


3. Czy zgłoszenie nieruchomości do wielu agencji zwiększy szansę sprzedaży?
Współpraca z wieloma pośrednikami bardziej utrudnia niż pomaga w procesie sprzedaży nieruchomości. Kiedy ofertę nieruchomości udostępnia więcej jak jedno biuro nieruchomości bardzo często dochodzi do przekazu niedokładnych parametrów lub innych sprzecznych informacji.
Nasze biuro nieruchomości dąży do efektywnej i uczciwej współpracy ze Sprzedającym, co jest zdecydowanie możliwe dzięki umowie z „klauzurą wyłączności”. 
Taka współpraca pozwala wypracować warunki zadowalające każdą ze stron. Poza tym jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać wypracowane przez nas standardy, aby móc jak najlepiej zaprezentować nieruchomość oraz skutecznie ją sprzedać.


4. Czy Sprzedający słusznie twierdzi, że umowa z „klauzurą wyłączności” ogranicza?
Umowa z „klauzurą wyłączności ” nie ogranicza Sprzedającego, natomiast daje liczne korzyści, np. duże prawdopodobieństwo, że Sprzedający uzyska najlepszą cenę. Dzięki „jawnej reklamie” o jego nieruchomości dowie się więcej potencjalnych klientów.

Zapewniamy m.in.:
a) w cenie naszych usług wykonujemy profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości i otoczenia "dobra fotografia to pierwsze wrażenie". 
b) bezpieczeństwo transakcji, zanim kupujący podpisze umowę przedwstępną (w przypadku jej braku - akt przeniesienia własności), nasze biuro nieruchomości sprawdza kupującego oraz jego wiarygodność finansową, 
c) doradzenie Sprzedającemu formy umowy przedwstępnej oraz odpowiedniej i uzasadnionej wysokości zadatku, 
d) współpracujemy z wieloma bankami oraz pomagamy w uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości i konsolidację zobowiązań. 
e) plan działań oparty na doświadczeniu.


5. Czy Sprzedający potrzebuje pomocy pośrednika, kiedy notariusz i tak sprawdzi dokumenty?
Pod warunkiem, że jest założona księga wieczysta (KW) Notariusz sprawdza jej stan w momencie sprzedaży nieruchomości, np. czy nie wpłynęły żadne roszczenia oraz wnioski obciążające nieruchomość. Pozostałe dokumenty dotyczące nieruchomości są w formie oświadczeń, zaświadczeń.
W celu sfinalizowania sprzedaży nieruchomości wszystkie dokumenty muszą być skompletowane, natomiast Notariusz nie zawsze wymaga wszystkich dokumentów.

W momencie podpisania aktu notarialnego Sprzedający przestaje być właścicielem nieruchomości. Już na tym etapie nowym właścicielem zostaje kupujący. W tej sytuacji prawo własności zostaje przeniesione na kupującego, a Sprzedający nie jest jeszcze w posiadaniu ustalonej wartości pieniężnej. W zależności od formy finansowania może to trwać jeden dzień, dwa tygodnie i dłużej. Niestety nie jest to dobrze rozwiązane w Polsce jak to ma miejsce w Europie Zachodniej. 

A jednym z najważniejszych zadań Rad Dom podczas współpracy ze Sprzedającym jest takie zabezpieczenie transakcji, by maksymalnie ograniczyć opisaną sytuację. Dlatego oprócz naszych działań jako pośrednika rekomendujemy Notariusza, z którym współpracujemy, u którego taksy notarialne, czyli jego wynagrodzenie jest porównywalne do konkurencji w okolicach.


6. Co to jest „prowizja”?
„Prowizja” jest wynagrodzeniem za pracę pośrednika nieruchomości.


7. Jakie korzyści może osiągnąć Sprzedający współpracując z nami?
Korzyści wynikające ze współpracy z Rad Dom to m.in.: 
- około 90% przyprowadzanych klientów faktycznie zainteresowanych jest daną nieruchomością, a tylko około 10% „oglądających”,
- pomoc w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży,
- profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości i otoczenia
- możliwość prezentacji przez Rad Dom niezamieszkałej nieruchomości, bez angażowania czasu Sprzedającego,
- bezpieczeństwo transakcji (dokumentacji),
- sprawdzenie kupującego pod kątem posiadania środków umożliwiających zakup nieruchomości,
- umówienie Notariusza i dostarczenie niezbędnych dokumentów,
- maksymalne zabezpieczenie Sprzedającego, żeby otrzymał pieniądze za sprzedaną nieruchomość,
- przekazanie nieruchomości oraz rozliczenie i przepisanie umów z dostawcami różnych mediów,
- przestrzeganie zasad RODO i odpowiednie zabezpieczenie dokumentów oraz danych,
- niezbędny spokój podczas transakcji (Sprzedający wie, że nad całą transakcją czuwa doświadczony pośrednik z państwową licencję zawodową oraz aktualnym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC)),
- brak dodatkowych kosztów na promocję nieruchomości (tu koszty ponosi biuro nieruchomości).


8. Czy Sprzedający ponosi jakieś straty nie współpracując z nami?
Najczęściej ponoszone straty przez Sprzedającego:
- dużo klientów tylko „oglądających”, a mało klientów rzeczywiście zainteresowanych nieruchomością,
- zablokowanie nieruchomości na dowolnym etapie sprzedaży przez brak lub złą dokumentację,
- mniejsza możliwość sprawdzenia przez Sprzedającego zdolności finansowych kupującego,
- mniejsze zabezpieczenie Sprzedającego na wypadek braku środków finansowych przez kupującego (gotówka, kredyt),
- konieczność przeznaczenia czasu potrzebnego na kontakt z klientami, różnymi biurami nieruchomości oraz na formalności,
- udostępnianie prywatnych danych (Właściciela oraz jego nieruchomości, numeru telefonu, e-mail) zbyt wielu osobom,
- zapytania o aktualność oferty nawet rok po sprzedaży,
- duże koszty związane z promocją oferty.

Dla Rad Dom klientem może być również Kupujący. W sytuacji, kiedy nasz klient zamierza sprzedać jedną nieruchomość i jednocześnie kupić drugą może skorzystać z tzw. transakcji wiązanej, podczas której pomagamy dokonać właściwego wyboru oraz prowadzimy przez taki proces.